Elektronika

Dual in-out port 8255 - model do ćwiczeń

Projekt, III rok AGH

 

1. Wprowadzenie.

 

Celem tego zadania było zaprojektowanie i skonstruowanie modelu do ćwiczeń składającego się z dwóch niezależnych bram 8255, które mogą być sprzęgane ze sobą za pomocą przełączników S1...S4 (Settings). Każda z bram może pracować jako wejście lub wyjście. Obie bramy są połączone ze sobą sprzętowo portami A i B służącymi do przesyłania danych. Stan na poszczególnych liniach portów jest sygnalizowany za pomocą diod LED: port A - diody czerwone, port B - diody zielone. Model umożliwia również obserwację stanu sygnałów sterujących portu C (diody żółte): PC3 - INTR, PC5 - IBF, PC7 - OBF oraz CS - sygnał wyboru elementu. Na bocznych ściankach modelu znajdują się dwie pary gniazd (LEFT, RIGHT) służące do komunikacji z płytką procesora 8051 (Kit-51). Przy podłączaniu należy zwrócić uwagę na odpowiednie włożenie wtyczki na płytce procesora 8051, tak, aby nóżka 1 odpowiadała nóżce 1 w modelu.

 

 

 

 

2. Tryby pracy.

 

a) Tryb 0 - w tym trybie komunikacja między komputerami jest wykonywana bez udziału sygnałów sterujących PC0...PC7, dlatego pozycja przełączników S1...S4 może być dowolna. Aby sprawdzić zdolność modelu do wymiany informacji pomiędzy komputerami w trybie 0 należy na jednym komputerze uruchomić program b_wy (liczy do 10 na porcie B - diody zielone) lub program b_wy1 (przesuwa bit po porcie B), natomiast na drugim komputerze uruchomić program b-we (czyta co znajduje się na porcie B i wysyła to na port A).

 

b) Tryb 1 - w tym trybie możliwa jest komunikacja LEFT -> RIGHT oraz RIGHT-> LEFT. Poniżej przedstawione są uproszczone schematy połączeń bram przy obu konfiguracjach. Różnice polegają na odpowiednim ustawieniu przełączników.

 

8255.png

 

Do sprawdzenia komunikacji w trybie 1 można wykorzystać następujące programy:

c_wy (liczy do 12 na porcie A)

c_wy1 (przesuwa bit po porcie A)

c_we (czyta z portu A i wysyła to na port B)

 

 

Uwaga!

Model jest zasilany z zasilacza znajdującego się na płytce procesora 8051 (Kit-51). Ze względu na stosunkowo duży pobór prądu, prawidłową pracę układu uzyskuje się dopiero po zasilaniu modelu obustronnie z dwóch płytek procesora 8051.

 

 

 

 

3. Schemat ideowy modelu oraz ścieżek na płytce drukowanej.

 

Na poniższych wydrukach widać projekt ścieżek po obu stronach płytki drukowanej.

 

Schowek05.jpg

 

Schowek06.jpg

 

Natomiast tutaj znajduje się schemat ideowy modelu.

 

 

 

 

4. Wnioski.

 

Wykonując ten model mieliśmy możliwość poznać zasady projektowania urządzeń elektronicznych, a także wykorzystać techniczne umiejętności montażu elementów elektronicznych zdobyte wcześniej w trakcie nauki w technikum. Model działa prawidłowo i zostanie wykorzystany przez studentów w trakcie ćwiczeń w ramach laboratorium problemowego z Elektroniki.

 

guzik1 guzik2