Dla Ziemi

Moje działania proekologiczne

Przyroda, zwierzęta, rośliny, natura, powietrze, energia, recykling, ekosystem

 


Gołąb drugi
Po 7 latach od mojej przygody z gołębiem, który potrzebował pomocy, wiosną 2019 po raz drugi spotkało mnie coś takiego w życiu.
W dniu 12 kwietnia 2019 moja partnerka wychodząc z pracy spotkała na trawniku gołębia, który potrzebował pomocy, więc przywiozła go z Dąbrowy Górniczej do mnie do Sosnowca. Gołąb pokonał samochodem trasę 14km. Postanowiliśmy zabrać go do Pogotowia Leśnego w Mikołowie dla dzikich zwierząt. Gołąb pokonał samochodem kolejne 26km, czyli razem przejechał autem 40km. Pan Jacek Wąsiński, który prowadzi Pogotowie Leśne w Mikołowie, stwierdził, że gołąb ma złamane oba skrzydła i niestety z tego powodu już nie będzie latał. Gołąb znajdzie opiekę w Leśnym Pogotowiu, gdzie będzie przebywał do końca swego życia. Oto strona Leśnego Pogotowia w Mikołowie, do którego zwróciłem się o pomoc dla rannego gołębia: WWW.lesnepogotowie.pl

 


Demonstruję przeciwko węglowi w trakcie COP24
W dniu 14 grudnia 2018 w trakcie szczytu klimatycznego COP24 wybrałem się do Katowic pod Spodek, aby zademonstrować przeciwko stosowaniu węgla.


 


Próbuję zatrzymać śmiecenie ketchupem w McDonald's
Latem 2018 napisałem do biura McDonald's w Warszawie, aby zaprzestać dodawania ketchupu do każdego zamówienia klientów restauracji, ponieważ wiele nieotwartych niewykorzystanych saszetek z ketchupem ląduje w koszu na śmieci i po prostu zaśmieca planetę. Wcześniej ketchup w McDonald's był dawany na wyraźne żądanie klienta. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, więc wiosną 2019 napisałem do Greenpeace i opisałem problem, że McDonald's zaśmieca Ziemię. Organizacja ta odpisała mi, że działa w formie kampanijnej, w związku z tym nie ma wystarczającej ilości pracowników, aby zająć się tym problemem...


 


Wymieniam wszystkie żarówki w domu na LEDowe
W listopadzie 2017 całe oświetlenie żarowe w mieszkaniu wymieniłem na ledowe, także w takich miejscach jak lodówka i okap kuchenny.

LED gdzie? Moc [W] Jasność [lm] Temp. światła [K] Napięcie [V]
Przedpokój 6,3 400 2700 230 AC
Aneks kuchenny 11 600 2700 230 AC
Pokój 8,6 600 2700 230 AC
Pokój na biurku 1,8 150 3000 12 DC
Okap kuchenny 4 360 2800-3300 230 AC
Łazienka 4szt. 22,4 490 2700 230 AC
Łazienka nad umywalką 4,8 350 6500 230 AC
Lodówka 2 130 3000 230 AC
Suma: 60,9

 


Zaczynam sortować odpady w swoim domu
W dniu 28 lipca 2017 zakupiłem w sklepie IKEA trzy pojemniki na śmieci. Następnego dnia wydrukowałem w drukarni naklejki na kosze z oznaczeniami rodzajów odpadów. Od tego momentu zacząłem segregować śmieci, które są efektem ubocznym mojego życia.


 


Porządkuję nowy wybieg dla psów w schronisku dla zwierząt
We wrześniu 2015 wraz z moją partnerką uczestniczyłem w porządkowaniu nowych wybiegów dla psów w schronisku dla zwierząt w Sosnowcu Milowicach. Organizatorem tej społecznej aktywności była spółka Arcelor Mittal z Dąbrowy Górniczej.


 


Ptaki wodne
Ten film o ptakach wodnych nakręciłem na sosnowieckim terenie rekreacyjnym Stawiki późną jesienią 2012. Na moim filmie można zobaczyć między innymi łabędzie, różne rodzaje kaczek, mewy i inne. Film ten dedykuję mojej babci Władysławie, z którą jeszcze w roku 2010 spacerowaliśmy wokół tego stawu i obserwowaliśmy te ptaki.


 


Gołąb - część 1
O godz. 7.30 rano dnia 22 maja 2012 roku na parkingu, pod samochodem mojej dziewczyny, zauważyliśmy gołębia całego w ropie naftowej. Postanowiliśmy mu pomóc i zabraliśmy go do weterynarza od dzikiego ptactwa. Doradził on wytrzeć go całego ręcznikami papierowymi, następnie ręczniki papierowe natrzeć oliwą i w dalszym ciągu próbować zetrzeć z gołębia ropę, a na koniec wykąpać go w ciepłej wodzie i szarym mydle. Weterynarz zastrzegł, że ptak może nie przeżyć tych operacji.
Film ten przedstawia czwartą z kolei kąpiel gołębia, którego upierzenie wygląda coraz lepiej. Po pierwszej wanna była cała czarna. Przy każdej kąpieli ściągamy z niego kolejną partię ropy. Karmimy go pszenicą ze sklepu zoologicznego, dostaje też węgiel przeciwko zatruciu związkami toksycznymi. Zakupiliśmy w Internecie także płyn odtłuszczający Dishmate firmy Earth Friendly Products, który jest wykorzystywany przez organizacje ekologiczne do czyszczenia ptactwa zabrudzonego na skutek katastrof ekologicznych jak np. wyciek ropy z tankowca.
Cały czas mamy nadzieję, że gołąb będzie latał i wróci do życia w przyrodzie.


 


Gołąb - część 2
Film jest kontynuacją części pierwszej i przedstawia dalsze losy gołębia, którego rankiem 22 maja 2012 roku znaleźliśmy całego zalanego w ropie naftowej i wraz z moją dziewczyną postanowiliśmy mu pomóc.
Po tym gdy gołąb sam wyfrunął z pudełka, w którym go trzymaliśmy, i następnie podfrunął na ławę, na parapet i na komodę, wiedzieliśmy już, że wszystko będzie dobrze. Postanowiliśmy, że szósta kąpiel będzie ostatnią, a następny cały dzień gołąb będzie miał swobodę poruszając się po całym pokoju, aby nabrał pewności siebie po przykrych przeżyciach.
O 7.30 rano dnia 27 maja 2012 wypuściliśmy go na wolność. Gołąb był z nami dokładnie 5 dni.
Cała przygoda z tym ptakiem, która może mi się już drugi raz w życiu nie przytrafić, opieka nad nim, obserwacja zachowań, próba życia w symbiozie z człowiekiem w jednym pokoju, przypomniała mi świetną książkę "Ptasiek" Williama Whartona opowiadającą o miłości do ptaków. Książkę, którą jako jedną z nielicznych przeczytałem od początku do końca, kilka razy.