Technikum Elektroniczne

1989 - 1994




9 czerwca 1989 ukończyłem szkołę podstawową i w tym samym miesiącu zdałem egzaminy do Technikum Elektronicznego w Sosnowcu przy ul. Jagiellońskiej 13. Nieco wcześniej napisałem podanie do dyrekcji szkoły o przyjęcie mnie do grona jej uczniów, a dyrektor mojej szkoły podstawowej wystawiła mi oficjalne zgłoszenie absolwenta. Ponieważ uczniów podzielono na klasy według tylko dyrekcji znanego kryterium, przeniosłem się do klasy C o rzekomo najwyższym poziomie, którą prowdziła prof. Wanda Pukarowska, uznawana w tej szkole za jednego z najlepszych pedagogów. Od pierwszej klasy matematyki uczył mnie prof. Marian Król, który w 6-stopniowej skali ocen rozróżniał zaledwie dobry, dostateczny i niedostateczny. Elektronika wypełniła moje 5 kolejnych lat, a w szczególności klasy III, IV i V. Duża ilość przedmiotów specjalizujących i zawodowych oraz odpowiednio wykwalifikowani pedagodzy pozwalali mi na rozwój na dobrym poziomie. Fizyki dobrze uczyła prof. Szczepanik, zwracając uwagę na logiczne myślenie, elektroniki cyfrowej nauczał prof. Tarnawski, pracownię elektroniki cyfrowej prowadzili sympatyczna prof. Maj oraz prof. Dziedzic, który dodatkowo nagradzał tych uczniów, którzy zimą noszą kalesony i czapkę. W IV klasie, tata Grzesia Cioska kupił kamerę i od tego czasu filmowaliśmy większość wydarzeń głównie w szkole. Na początku V klasy higienistka szkolna wykonała ostatni pomiar rozwoju mojej sylwetki.

W połowie ostatniej V klasy wraz z Grzesiem Cioskiem przystąpiłem do tworzenia Pracy dyplomowej. Postanowiliśmy wykonać model do badania parametrów wzmacniaczy operacyjnych, umożliwiający też budowanie dowolnych układów pracy wzmacniacza ULY 7741. Praca nad modelem zajęła nam trzy miesięce. Obudowa została wykonana w taki sposób, aby zapewnić najlepszą funkcjonalność oraz możliwie najmniejsze gabaryty modelu, poprzez wyodrębninie panelu sterowania i płyty głównej. Nowatorskim rozwiązaniem w szkole było zaprojektowanie i wykonanie przez nas układu zasilania z funkcją STANDBY, oraz bloku sterowania całym modelem za pomocą logicznych układów bramek cyfrowych i miniaturowych przekaźników SIEMENS. Pracę dyplomową obroniłem 18 kwietnia 1994 na ocenę 6 i w tym dniu obchodziłem również 20 urodziny. Michałowi Kumeli i Ernestowi Kurzei podczas obrony prace chwilowo odmówiły posłuszeństwa, a pomimo to obronili je na 5. Czas w szkole podczas uroczystości wszelakich uprzyjemniał - zarówno uczniom jak i pedagogom - Jarek Cyba z równorzędnej klasy F ze swoim kabaretem NINJA (obecnie współtworzy kabaret DNO). W ostatniej klasie postanowiłem uczyć się angielskigo w prywatnej szkole w Sosnowcu, i kurs ten na poziomie "upper-intermediate" ukończyłem otrzymując świadectwo. Również w ostatniej klasie ktoś postanowił wreszcie wprowadzić porządek w ubikacjach.

Do matury przystąpiłem jak każdy w maju, matematykę zdałem na 5, język polski na 4, oraz język angielski na 5. Podobnie jak poprzednią szkołę, technikum też ukończyłem 9 czerwca, z taką różnicą, iż tym razem wychowawczyni wręczyła mi dyplom ukończenia szkoły średniej (świadectwo dojrzałości). Na koniec poprosiłem wszystkich kolegów z klasy, aby złożyli swe podpisy na tej samej karcie.

Na zdjęciu od góry od lewej: Piotr Bystrzycki, Mariusz Góral, Paweł Kotwinowski, Oskar Brodzik, Grzegorz Obszański, Rafał Kawa, Artur Pacut, Wanda Pukarowska, Grzegorz Kapusta, Dariusz Kucharski, Sławomir Krempa, Przemysław Dratwiński, Krzysztof Ferdynand, Sebastian Kała, Rafał Kaniewski, Marcin Mastalerz, Jarek Fliski, Grzegorz Gara, Bartłomiej Miskała, Marian Król, Ernest Kurzeja, Krzysztof Czerw, Dariusz Jakubowski, Artur Kopeć, Grzegorz Ciosek, Marek Chrzanowski, Sebastian Stachańczyk, Dariusz Białoń, Michał Kumela, Andrzej Głuch.